Kolebką gry w szachy najprawdopodobniej są Indie. Jej popularność i zafascynowanie nią przez ludzi, pozwoliły tej grze przetrwać do czasów współczesnych. W szachy grali ludzie każdego stanu. W odróżnieniu od innych gier, w szachach nie decyduje łut szczęścia, nie ma również złych kart czy rzutów kościami. Są za to figury (bierki) naśladujące formację wojskową na polu bitwy składającym się z 64 pól (8 x 8 pól) zwanym w szachach, szachownicą.
Szachownica
Podstawą gry w szachy jest szachownica (diagram 01) składająca się z ośmiu kolumn i ośmiu linii, pól na przemian białych (jasnych) i czarnych (ciemnych). Wszystkich pól na szachownicy jest 64 z podziałem: 32 białe i 32 czarne. Szachownica to nic innego jak kwadrat o wymiarach osiem na osiem pól. W celu zapisu przebiegu partii szachowej wprowadzono oznaczenie każdego pola. Poziome linie zostały oznaczone cyframi od 1 do 8, natomiast pionowe kolumny oznaczono literami od "a" do "h". Oznaczenia te umożliwiają również grę w szachy na odległość, taki sposób gry nazywamy grą korespondencyjną oraz zapis przebiegu gry w celu jej późniejszej analizy.

Bierki
W grze bierze udział sześć rodzajów bierek o różnej sile ataku lub obrony. Siłę bierek można przedstawić w następującej skali:
figury ciężkie


9 pkt. - Hetman (zwany również Damą)


5 pkt. - Wieża (Wieża to Wieża)
figury lekkie


3 pkt. - Goniec (po naszemu Lojfer)


3 pkt. - Skoczek (to nic innego jak konik)
pozostałe bierki


1 pkt. - Pionek (Pionek to Pionek)


Król - jest bezcenny, jego utrata kończy grę
Hetman i Wieża, ze względu na ich siłę, zaliczane są do figur ciężkich. Goniec i Skoczek zaliczane są do figur lekkich, lecz ich siła zależna jest od ilości bierek na szachownicy. W przypadku dużej ilości bierek biorących udział w grze, Skoczek, ze względu na sposób poruszania się, będzie skuteczniejszy od Gońca. Natomiast w przypadku małej ilości bierek biorących udział w grze role się odwracają. Goniec, ze względu na sposób poruszania, będzie skuteczniejszy od Skoczka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz